Zrealizowane

 • Zbiórki publiczne zakończone:

Nikodem na festiwalu 2016Nikodem z Borkowa w małym ciele wielki hart ducha!

Nikoś z uwagi na liczne wady genetyczne i nieustającą rehabilitację, nie może żyć jak inne dzieci. Jest uroczy jak tylko pięciolatek potrafi. Czaruje dużymi brązowymi oczami i szelmowskim uśmiechem. Uwielbia się wygłupiać i z pewnością byłby duszą towarzystwa w przedszkolu, gdyby mógł do niego chodzić…

Weronika po festiwaluWeronika jest uczennicą Gimnazjum w Zespole Szkół w Straszynie. Choruje od 8-go miesiąca życia na nowotwór złośliwy kręgosłupa, który spowodował niedowład kończyn dolnych i chorobę nerek, nie może samodzielnie chodzić. Jest pod opieką specjalistów z  Kliniki Nefrologii  AM w Gdańsku i Kliniki Ortopedii Dziecięcej w Poznaniu.

Emila i Nicola na festiwalu 2017Emilka urodziła się 27 sierpnia 2015 r. z hipoplazją móżdżku. Jednym z objawów tego schorzenia jest znaczne opóźnienie rozwoju – Emilka nie siedzi, nie chodzi, nie mówi… To jednak nie znaczy, że tak musi być już zawsze! Rehabilitacja daje szansę na przynajmniej częściową samodzielność, a kto wie, może nawet na dogonienie rówieśników. Codzienna praca przynosi widoczne efekty – Emilia zaczyna panować nad swoim ciałem, co daje nadzieję na to, że w przyszłości uda się osiągnąć to, o co wspólnie walczymy. Dzięki wsparciu dobrych ludzi, jesteśmy w stanie opłacić kosztowną rehabilitację i sprzęt ortopedyczny. Postępy Emilki można śledzić na stronie:  www.facebook.com/stanac.na.nogi

————————————————————————————

I Memoriał im. ks. J. Waląga – 7.10.2018 roku odbył się bieg wielopokoleniowy mieszkańców Pruszcza Gd., wystawa poświęcona ks. J. Walągowi i towarzyszące temu wydarzeniu koncerty. Wszyscy uczestnicy imprezy mogli skorzystać z poczęstunku przygotowanego dzięki darczyńcom i Sponsorom imprezy. Organizację Memoriału wspierali Wolontariusze z naszego Liceum Mundurowego  SPARTAKUS, młodzież z Zespołu Szkół w Rusocinie i Harcerze z Pruszcza Gd. W wyniku przeprowadzonej zbiórki publicznej uzbieraliśmy 1047,42 zł. 

Dziękujemy Wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego dnia i imprezy.

IMG_7037   IMG_7042

IMG_7070 — kopia    IMG_7096IMG_7112

—————————————————————————————————–

 • grudzień 2017 „Sianko wigilijne za serce” – w ramach akcji Wolontariusze naszego liceum SPARTAKUS pod opieką p. Małgorzaty Kot  przygotowali ozdobne woreczki świąteczne z siankiem wigilijnym. Sianko było rozdawane za datki do puszek w weekend przedświąteczny na Jarmarku Bożonarodzeniowym na Targu Węglowym w Gdańsku.

————————————————————————————————–

 • 22 lipca 2017 r. w Wiślince miało miejsce radosne wydarzenie. Nasi podopieczni, tj. rodzina zastępcza Państwa Gorczyńskich w Wiślince urządziła otwarcie wymarzonego PLACU ZABAW dla swych dzieci. Dzieci szalały na huśtawkach, konstrukcjach wspinaczkowych, zjeżdżalni, a dorośli raczyli się grillowanymi przez pana domu – Roberta Gorczyńskiego– kiełbaskami, warzywami z przystawkami  i przepysznymi ciastami domowej roboty upieczonymi przez panią gospodynię – Ewę Gorczyńską.

Wśród zaproszonych gości były osoby, które przyczyniły się do powstania placu zabaw, fundatorzy oraz przyjaciele rodziny. Patronem przedsięwzięcia była wójt gminy Pruszcz Gdański pani Magdalena Kołodziejczak, dobrym duchem z wielką siłą sprawczą na czele – pan Bartosz Borowski. Naszą Fundację reprezentowała pani Ula Kuffel- Otlewska oraz pani Małgorzata Waguca-Jączek.

 Plac zabaw jest fantastyczny pod względem możliwości różnych zabaw zapewniających właściwy rozwój dużej motoryki psychoruchowej. Zachwyceni placem i uszczęśliwionymi dzieciakami zrobiliśmy sobie na koniec pamiątkowe wspólne zdjęcie, a pani Ewa obdarowała wszystkich darczyńców i promotorów przedsięwzięcia dyplomami z podziękowaniem oraz figurką Anioła Wdzięczności.

 Wszystkim hojnym darczyńcom serdecznie dziękujemy za okazane serce dzieciom z „Domu szczęśliwych dzieci” w Wiślince.

———————————————————————————————-

 • Uroczysta premiera książki „Święta pachnące wspomnieniami” – 29.11.2016 r w Starostwie Powiatu Gdańskiego w Pruszczu Gdańskim odbyła się premiera książki „Święta pachnące wspomnieniami”. Dzięki panu Staroście, Stefanowi Skoniecznemu mogliśmy gościć Naszych Patronów Honorowych – p. Starostę Stefana Koniecznego, p. Wójt Gminy Pruszcz Gdański Magdalenę Kołodziejczak , Partnerów Akcji – ks. Proboszcza parafii w Rotmance Andrzeja Kosowicza, Dyrektorów UKS CONRAD i szkół – pp. Ireneusza Kotlika, Andrzeja Szczypiorskiego, Tadeusza Sokołowskiego, p. Zbigniewa Rogalskiego reprezentującego Wydawnictwo AGNI,  Sponsorów – pp. Magdalenę i Wiesława Jackiewiczów reprezentujących firmę ENTRA, p. Macieja Kubskiego reprezentującego firmę Centrum Ogrodnicze „Kubscy”, p. dr Hannę Tomczak, p. Alinę Chabowską dyr. Przedszkola Wesoła Nutka, Szanownych Autorów wspomnień, w tym – Rektora Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu, p. prof. Waldemara Moskę, p. prof. Adama Jana Karpińskiego, p. prof. Mirosława Borkowskiego. Patroni medialni pilnie opisywali i fotografowali wydarzenie. Muzykowali nam młodzi muzycy Szkoły Muzycznej SymfoSmyki pod batutą p. Andrzej Szczypiorskiego. Były gratulacje od p. Wójt, p. Starosty i innych szacownych gości, polały się nawet łzy wzruszenia. Pani Prezes Fundacji serdecznie dziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do powstania książki, potem główne redaktorki w osobach pp. Elżbiety Marcinkowskiej, Małgorzaty Wagucy-Jączek oraz Urszuli Kuffel-Otlewskiej opowiedziały o „Jak to z wydaniem książki było’ czyli o mrożących krew w żyłach wydarzeniach redakcyjnych, np. znikających fotografiach i pojawieniu się sześciokrotnie jednej i tej samej fotografii, niedających się wpisać wspomnieniach jednego z autorów, a także o fajnych pomysłach, jak powstanie tytułu książki. Nastąpił po tych laudacjach i anegdotach najbardziej wyczekiwany moment: prezentacja pięknego albumu

 „Święta pachnące wspomnieniami” oraz wręczenie wszystkim obecnym książki wraz podziękowaniem. Przy przekąskach i pierniczkach świątecznych wszyscy rozmawialiśmy o książce, akcji „Książka za Paczkę’ oraz zbieraliśmy autografy Autorów wspomnień.

————————————————————————————–

 • Rozpoczęcie Akcji „Książka za Paczkę – Święta pachnące wspomnieniami” – w sobotę 26.11.2016 r. rozpoczęliśmy Akcję „Książka za Paczkę”. Było to w Uczniowskim Klubie Sportowym CONRAD w Gdańsku podczas XXVI Turnieju Judo im. Antoniego Reitera. Zawody były niezwykle emocjonujące, było mnóstwo gości kibicujących młodym judokom. Nasze stoisko cieszyło się sporym zainteresowaniem. Kolejne spotkanie z potencjalnymi darczyńcami 01.12.2016 r. podczas sparringu drużyn zaprzyjaźnionych klubów.

Trzymamy kciuki za zawodników i naszą Akcję.

————————————————————————————

 • Warsztaty plastyczne  – 22.10.2016 r. w Parafii pw.  Św. Faustyny Kowalskiej w Rotmance przy wsparciu Fundacji BURSZTYNOWYM SZLAKIEM odbyły się warsztaty plastyczne – malowanie na szkle – dla dzieci. Zajęcia prowadziły Urszula Kuffel-Otlewska i Elżbieta Marcinkowska. W warsztatach brało udział 23 dzieci. Najpierw przygotowuje się projekt, na który potem kładzie się szybkę, na szybkę przenosi się konturowo rysunek z projektu, a w końcu kontury wypełnia się kolorowymi farbami. Po wyschnięciu szybkę oprawia się w ramki i obrazek gotowy.

———————————————————————————————

 • Fundacja pamięta o dzieciach, na rzecz których były prowadzone zbiórki w kolejnych edycjach  Festiwalu  BURSZTYNOWA NUTKA  – z okazji świąt dzieci otrzymują paczki. Dbamy również o inne potrzeby dzieci. Weronika, dziewczynka ze Straszyna na rzecz której prowadzona była zbiórka w 2015 roku,  powiedziała, że marzyła  o tym, aby uczyć się gry na jakimś instrumencie i to marzenie dziewczynki także udało się nam spełnić. Dzięki muzykowi Andrzejowi Szczypiorskiemu Weronika z wielkim zaangażowaniem  uczy się grać na pianinie.

weronika i muzyka

————————————————————————————————–

 •  W roku 2015, Roku Św.  Jana Pawła II, Fundacja podjęła inicjatywę uczczenia  Naszego Wielkiego Polaka wydając płytę pt. „Śpiewajmy pieśń miłą Naszemu Papieżowi”. Dzięki zaangażowaniu Dyrekcji i Nauczycieli Zespołu Szkół im. Karola Wojtyły  oraz Orkiestry Symfoników Gdańskich pod dyrekcją pana Andrzeja Szczypiorskiego, a także redaktora Tomasza Galińskiego,  powstało piękne dzieło słowno-muzyczne.  Została wydana płyta, która była  prezentem dla Darczyńców  paczek   bożonarodzeniowych, którymi obdarowane zostały  najbardziej potrzebujące dzieci w Gminie Pruszcz Gdański.

—————————————————————————————

 • Nasz Fundacja podjęła współpracę z Parafią p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz Dwujęzyczną Szkołą Podstawową w Trzebczu Szlacheckim na Ziemi
  Chełmińskiej. Razem urządziliśmy tygodniowy plener malarski, fotograficzny i rzeźbiarski dla dzieci – uczniów i parafian Trzebcza Szlacheckiego i okolicznych
  wsi w pierwszym tygodniu wakacji, tj. 1- 5 lipca 2015 r. Zajęcia prowadziła nasza działaczka, plastyczka, członek Zarządu Urszula Kuffel-Otlewska. Dzieciom bardzo podobał się plener i zaprosiły nas na przyszły rok.

—————————————————————————-

 • Fundacja BURSZTYNOWYM SZLAKIEM w marcu 2015 r. była  organizatorem zbiórki publicznej na rzecz matek samotnie wychowujących dzieci i rodzin ubogich. Zbiórka  była prowadzona   w drogeriach “BŁĘKITNA” pod hasłem “SŁOŃCE W KAŻDYM OKNIE”.

Informacja o zbiórce w Internecie – Zobacz….

Sprawozdanie z zbiórki – Zobacz…

—————————————————————————

 • Pomoc dla chorego Pawełka z Gdańska

Fundacja  BURSZTYNOWYM SZLAKIEM uczestniczyła w akcji wspierania potrzeb 8-letniego Pawełka z Gdańska, chorego na rdzeniowy zanik mięśni. Wystąpiliśmy z wnioskiem do  Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku o dotacje na remont mieszkania Pawełka i w lutym 2015 r. otrzymaliśmy dotację w  wysokości 5000 zł, która w całości została przeznaczona na “Modernizację instalacji grzewczej przy ul. Jesionowej 8A/7 w Gdańsku”

—————————————————————————

 • Warsztaty artystyczne – tworzenie bransoletek.

W ramach warsztatów  młodzież – WOLONTARIUSZE, pod opieką Eli Marcinkowskiej, tworzyli piękne bransoletki.  Wykonane bransoletki były rozprowadzane  podczas kiermaszu świątecznego, a dochód przeznaczony na  wsparcia rodzin potrzebujących na święta Bożego Narodzenia 2014

———————————————————————

 • Zorganizowanie  występów artystycznych dzieci – laureatów Festiwalu „Bursztynowa Nutka” podczas  dorocznej imprezy dla społeczności powiatu gdańskiego  „Majówka Dobrych Serc”.  Organizatorem imprezy w 2014 roku było Stowarzyszenie Rodzina  Kolpinga z Kłodawy Gdańskiej.

————————————————————————

 • Fundacja BURSZTYNOWYM SZLAKIEM była współorganizatorem wystawienia sztuki “Śluby panieńskie na wesoło” w OKSiR w Cieplewie 21 marca 2014. Spektakl przygotowali uczniowie  Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia  Praktycznego w Rusocinie pod kierunkiem p. Alicji Kwiatkowskiej. 

———————————————————————–

 • Nasza Fundacja wspiera inicjatywę adopcji zwierząt Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt “Promyk” w Gdańsku-Kokoszkach. Braliśmy udział w Festynie Rodzinnym “A wiosną czas pójść do nowego domu” i zorganizowaliśmy koncert, na którym wystąpili   laureaci  zeszłorocznego Pomorskiego Festiwalu Piosenki Dziecięcej BURSZTYNOWA NUTKA – 29 marca 2014r., w godzinach 11.00 – 15.30.

 

—————————————————————————–

 • Nasz PRODUKT – Pomorski Festiwal Piosenki Dziecięcej BURSZTYNOWA NUTKA został zgłoszony na KONKURS O CERTYFIKAT MARKI LOKALNEJ „TRZY KRAJOBRAZY ZIEMI GDAŃSKIEJ” organizowany przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Trzy Krajobrazy”.

Kapituła Konkursu nominowała nasz Festiwal do tytułu Laureata Konkursu. 

————————————————————————————–

 •  Fundacja BURSZTYNOWYM SZLAKIEM współuczestniczyła przy organizacji akcji charytatywnej i przeprowadzeniu licytacji przedmiotów należących do sławnych ludzi ze świata, kultury, sportu i polityki (m.in.  Agnieszki Partyki, Starosty Powiatu Gdańskiego) ofiarowanych przez nich na poczet akcji. Celem akcji był zakup sprzętu medycznego PC EyeGo dla 3-letniego Janka Kalisza chorego na SMA (rdzeniowy zanik mięśni typ 1). Licytacja odbyła się podczas Ogólnopolskiego Turnieju Badmintona Seniorów Bayjonn Cup 2014 w Sopocie, w dniach 25-26.01.2014r.

Ogłoszenie prasowe i Protokół. Zobacz…
Zezwolenie Prezydenta Miasta Sopotu. Zobacz…
Sprawozdanie ze zbiórki. Zobacz…

————————————————————————————–

 • Zorganizowanie i przeprowadzenie  zajęć z samoobrony dla Wychowanków  Domu dla Dzieci w Pręgowie – 21 stycznia 2014 r.

————————————————————————————–

 • Warsztaty artystyczne – tworzenie dekoracji bożonarodzeniowych.
W ramach warsztatów  młodzież – WOLONTARIUSZE, pod opieką Eli Marcinkowskiej, tworzyli piękne bombki styropianowe obłożone atłasową wstążeczką.  Wykonane bombki  były rozprowadzane  podczas kiermaszu świątecznego, a dochód przeznaczony na  wsparcia rodzin potrzebujących na święta Bożego Narodzenia 2013
——————————————————————————————–

 Telewizja Teletronik o BURSZTYNOWEJ NUTCE  Zobacz….

———————————————————————-

 • Pomorski Festiwal Piosenki Dziecięcej ma zawsze cel charytatywny. W 21013 roku zbieraliśmy pieniądze na wsparcie potrzeb dzieci niepełnosprawnych z OREW w Pruszczu Gd. Za uzyskane pieniądze  podopieczni z Ośrodka mogli skorzystać z dodatkowych zajęć z dogoterapii.   Cieszymy się bardzo, że naszą pracą  sprawiliśmy dzieciom radość.

———————————————————————–

 • 2014 r. zbieramy środki na wsparcie potrzeb chorego 8-letniego Tomka Karpińskiego z Bystrej.  Tomek wychowuje się w niezamożnej, wielodzietnej rodzinie.  W 2009 r. uległ wypadkowi, skutkiem którego jest długoletnie i kosztowne leczenie ortopedyczne.

Nieszczęście mojego Syna zaczęło się 18 sierpnia 2009 r., kiedy to Tomasz mając niespełna 4 lata uległ wypadkowi – kosiarka podłączona pod traktor kosząca rów, przekosiła Tomaszowi stopę. W związku z rozległym urazem lewej stopy, urazu miarzdzeniowego i oskalpowiania skóry grzbietu stopy, spędziliśmy 2 miesiące w szpitalu. Tomasz przeszedł szereg zabiegów w tym przeszczep krzyżowy i udało się uratować stopę Syna. W późniejszym czasie okazało się że ta stopa jest szpotawa i wymaga jeszcze jednej operacji, tym razem ortopedycznej, która pomogła na jakiś czas. Na chwilę obecną stopa jest bardzo szpotawa, dziecko skrzywia buty. Buty są robione w sklepie ortopedycznym TomBud w Sopocie. Koszt butów to około 400-500zł. Buty powinnam wymieniać średnio co 3 miesiące. Jest nam ciężko, ponieważ kupuje 2 pary obuwia – jedne do chodzenia na co dzień, a drugą do chodzenia po szkole, są to sandałki, ale tak samo robione na zamówienie.
Tomasz w zwolnieniu lekarskim z wf-u ma zalecenie uczęszczania na basen lecz niestety, koszt basenu przekracza realnie moje możliwości finansowe, a byłoby to dla niego bardzo dobre. Tomasz ma zaplanowaną operacje na wrzesień 2014 rok. Na dzień dzisiejszy Tomkowi bardzo źle się chodzi, musi poruszać się o kulach. Stopa wygląda bardzo źle, dziecko opiera się tylko na pięcie i stopa wykrzywia się w lewą stronę.

Ja i moja czwórka dzieci utrzymujemy się z świadczeń z GOPS oraz alimentów z funduszu alimentacyjnego, ponieważ mój były mąż nie płaci na dzieci.
Będę bardzo wdzięczna za pomoc mojemu Synowi.

Monika Karpińska Mikuczyńska